Nowe życie bez długów – sprawdź, jak może pomóc ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej może stanowić najlepszy plan ratunkowy dla osób, które potrzebują szansy na nowy start finansowy. W dzisiejszych czasach, w obliczu dynamicznych zmian gospodarczych, coraz więcej osób może znaleźć się w trudnej sytuacji finansowej. Dowiedz się, jak rozpocząć od nowa bez długów i bez naliczania odsetek od zadłużenia.

Czym jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest procesem prawnym, w którym osoba fizyczna (konsument) ubiegająca się o ogłoszenie upadłości staje przed sądem w celu uzyskania ochrony przed wierzycielami. Dla dłużnika proces sądowy oznacza często ostatnią szansę na uregulowanie swoich długów w sposób kontrolowany i zgodny z możliwościami finansowymi. Upadłość konsumencką może ogłosić każdy, kto nie prowadzi działalności gospodarczej i przynajmniej od 3 miesięcy nie nadąża z bieżącymi opłatami oraz spłatą długów. Jeśli grozi Ci postępowanie egzekucyjne lub jest już ono w toku, upadłość konsumencka wstrzyma postępowanie komornicze.

Konsekwencje ogłoszenia upadłości konsumenckiej

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej ma na celu ochronę dłużnika, ale nie jest to proces pozbawiony konsekwencji. Może wpłynąć na zdolność do uzyskania kredytów w przyszłości oraz ma wpływ na historię kredytową. Niemniej jednak dla wielu osób jest to krok w kierunku finansowej płynności i bezpieczeństwa. Decyzja o ogłoszeniu upadłości powinna być więc starannie przemyślana, a najlepiej skonsultowana z adwokatem lub radcą prawnym. W sprawach o upadłość konsumencką adwokat pomoże w przygotowaniu i złożeniu do sądu niezbędnych dokumentów – wniosku o upadłość konsumencką wraz z pełnym wykazem wierzytelności, wykazem majątku wnioskującego oraz uzasadnieniem. Taka decyzja wprawia w ruch cały mechanizm sądowego uznania upadłości konsumenckiej.

Jak krok po kroku wygląda proces ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Kancelaria adwokacka przygotowuje, następnie składa w imieniu klienta wniosek o upadłość. Wraz z decyzją sądu o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej i rozpoczęciu postępowania właściwego, wstrzymane zostają spłaty zadłużenia i wszelkie postępowania windykacyjne. Tak więc już od momentu rozpoczęcia postępowania  likwidacyjnego czyli gdy do sprawy zostaje wyznaczony syndyk, odciąża on zadłużonego wnioskodawcę. Następnie syndyk pokieruje spłatą zobowiązań wobec wierzycieli w ramach masy upadłościowej.

Po likwidacji majątku upadłego, sąd ustala strategię w ramach planu spłaty wierzycieli. Plan spłaty to okres od 1 roku do maksymalnie 7 lat. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której sąd odstępuje od ustalenia planu spłaty wierzycieli. Następuje całkowite umorzenie długów, dzięki czemu można odbudować swój majątek, rozpocząć jednoosobową działalność gospodarczą.

Upadłość konsumencka – prawnik zadba o Twój majątek

W sprawach o upadłość konsumencką kancelaria prawna służy nie tylko pomocą na każdym etapie postępowania, ale też sporym doświadczeniem. W procesie upadłości konsumenckiej warto mieć przy sobie prawnika, który zadba o prawidłowy przebieg sprawy i bezpieczeństwo Twoich danych. Dopilnuje między innymi o to, by dostarczyć do sądu komplet dokumentów.

W trakcie procesu o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej, adwokat zadba o wyłączenie rzeczy swojego klienta z masy upadłościowej i o jak najbardziej korzystny plan spłaty wierzycieli. Przeprowadzi klienta przez wszystkie etapy w postępowaniu upadłościowym, także przy kontakcie z syndykiem i z sądem. Jasne zasady współpracy i rozłożenie na raty płatności za usługi to częsta praktyka kancelarii wyspecjalizowanej w upadłościach konsumenckich. Koniecznie odwiedź stronę https://upadlosckonsumenta24.pl/ i dowiedz się od czego zacząć by uwolnić się od długów.