Jakie prawa ma osoba wynajmująca mieszkanie?

Osoby, które wynajmują mieszkania w Polsce mają wiele praw. Często właściciele nieruchomości nie są nawet ich świadomi. To może wiązać się z pewnymi nieprzyjemnościami. Jeśli więc posiadasz lokal, który chcesz wynająć, sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Prawa lokatora – jest tego sporo

Osoba wynajmująca mieszkanie ma prawo do:

  • bezpiecznego i higienicznego lokalu;
  • swobodnego korzystania z lokalu zgodnie z jego przeznaczeniem;
  • ochrony przed wykupieniem, eksmisją bez uzasadnionej przyczyny oraz przed naruszeniem prywatności;
  • żądania wszelkich informacji na temat stanu technicznego lokalu oraz jego wyposażenia;
  • żądania zwrotu kaucji po zakończeniu najmu;
  • żądania pomocy od policji oraz innych służb w przypadku ataku na lokal albo naruszenia prywatności.

Czy można wyrzucić lokatora z mieszkania?

Zgodnie z prawem, właściciel mieszkania może eksmitować lokatora tylko w dwóch przypadkach. Po pierwsze, jeśli najemca łamie postanowienia umowy najmu lub uciążliwie korzysta z lokalu. Po drugie, jeśli czynsz jest przez długi czas nieopłacany. W takich sytuacjach sądy mogą orzec o natychmiastowej eksmisji z mieszkania. Okazuje się jednak, że w rzeczywistości wcale nie jest to takie proste. Usunięcie nawet niepłacącego lokatora potrafi trwać latami. Z tego względu wiele osób woli nie ryzykować i przytrzymuje mieszkania puste, licząc na wzrost ich wartości w przyszłości.

Jeśli jednak decydujesz się na wynajem swojej nieruchomości, najlepiej skonsultuj się z prawnikiem. Pomoże on sformułować Ci umowę, która będzie jak najbardziej chronić Twoje interesy nawet wówczas, jeśli trafisz na nieuczciwego najemcę.

One thought on “Jakie prawa ma osoba wynajmująca mieszkanie?

Dodaj komentarz