Jak zostać prawnikiem? – podstawowe porady

Mnóstwo młodych osób marzy o karierze prawnika. Co należy zrobić żeby to marzenie się spełniło?

Początkiem jest oczywiście matura. Przyszły prawnik powinien zwrócić szczególną uwagę na przedmioty, takie jak historia, Wiedza o Społeczeństwie, czy języki obce. Same studia trwają pięć lat. Ale tak naprawdę to dopiero początek drogi zawodowej młodego prawnika.

Jaka karierę wybrać po studiach?

Część absolwentów prawa decyduje się na wykonanie jednego z zawodów prawniczych. Największa popularnością cieszą się zawody adwokata, radcy prawnego czy notariusza. Właśnie te zawody prawnicze kojarzą się z dobrymi zarobkami i prestiżem społecznym. Ale to nie jedyna droga kariery. Absolwent wydziału prawa może zostać między innymi sędzią, prokuratorem, komornikiem. Mnóstwo osób decyduje się też na pracę w korporacjach. Tego typu firmy zazwyczaj mają bardzo rozbudowane działy prawne.

Czy prawo jest dla ciebie?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że kariera prawnika nie jest usłana różami. Przełomowe sprawny trafiają się bardzo rzadko. Zazwyczaj adwokat czy radcą prawny zajmuje się standardowymi sprawami, takimi jak rozwód czy alimenty. Po drugie, gdy zdecydujemy się na taką ścieżkę kariery musimy być świadomi, że czeka nas bardzo długa edukacja. Studia to dopiero początek. Sama aplikacja adwokacka trwa aż trzy lata i kończy się trudnym egzaminem. Dopiero po jego zdaniu aplikant może zostać wpisany na listę adwokatów.

Po trzecie prawnik przez całe życie musi pogłębiać swoją wiedzę. Wszak prawo jest tworem dynamicznym i ciągle się zmienia. A zatem nie możemy liczyć w tym zawodzie na stagnację czy nudę.

One thought on “Jak zostać prawnikiem? – podstawowe porady

Dodaj komentarz