Prawo rodzinne — kiedy korzystać z pomocy adwokata?

Prawo cywilne obejmuje m.in. prawo rodzinne, które porządkuje stosunki w rodzinie pod różnymi względami w tym majątkowymi i wychowawczymi. To właśnie do prawa rodzinnego odwołuje się adwokat, który prowadzi sprawę o rozwód albo udziela porad prawnych w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa. W jakich jeszcze sytuacjach główną rolę odgrywa prawo rodzinne?

Usługi prawnicze z zakresu prawa rodzinnego

W ofercie kancelarii prawnych znajdują się usługi dotyczące porad i prowadzenia spraw dotyczących:

  • separacji,
  • rozwodu,
  • podziału majątku wspólnego,
  • ustanowienia rozdzielności majątkowej,
  • ograniczenia lub przywrócenia władzy rodzicielskiej,
  • kontaktu z dzieckiem,
  • alimentów,
  • zaprzeczeniu ojcostwa. 

Dlaczego wsparcie prawnika/adwokata jest ważne?

Relacje międzyludzkie, zwłaszcza w rodzinach, nacechowane są silnymi emocjami. Adwokat przy zachowaniu empatii i dyskrecji może zmniejszać napięcie i pomóc w osiągnięciu porozumienia. To dlatego, że patrzy na sprawę z zewnątrz i odwołuje się do przepisów prawa. 

Poza tym podczas rozmowy klient zapoznaje się z różnymi perspektywami na przyszłość. Dowiaduje się, jakie są prawne i często nieodwracalne skutki podjętych decyzji. Z pomocą adwokata można znaleźć najlepsze rozwiązanie danej sytuacji i zachować przy tym pewność, że zrobiło się wszystko, co było możliwe. 

Jak wybrać i skontaktować się z adwokatem?

Kontakt z adwokatem jest możliwy zarówno stacjonarnie w siedzibie kancelarii, jak i na odległość. Spotkanie video, rozmowa telefoniczna albo korespondencja e-mail to 3 praktykowane, zdalne formy kontaktu. Szczegóły związane z kosztami czy czasem takiej e-porady są zamieszczane na stronach adwokatów i kancelarii prawnych. Oferty te różnią się, dlatego warto je porównać i zdecydować się na najlepszą dla siebie. Być może kluczem wyboru nie jest lokalizacja czy koszt porady, ale doświadczenie adwokata.  Warto zwrócić uwagę również na doświadczenie adwokata w prowadzeniu negocjacji. Może się ono przekładać na profesjonalne prowadzenie spraw z zakresu prawa rodzinnego

Podsumowanie

Dylematy, ale też decyzje o rozwodzie czy ograniczeniu praw rodzicielskich, warto rozwiązywać z adwokatem. Zarówno jego znajomość prawa, jak i doświadczenie, pomoże dostrzec możliwe rozwiązania i aspekty sprawy z jaką się przychodzi, ale również pomoże objąć najlepszy w danej sytuacji kierunek. Współcześnie możliwe jest udzielenie wsparcia nie tylko stacjonarnie w swoim mieście, lecz także online poprzez aplikacje teleinformatyczne takie jak Telefon, E-mail, Skype, Zoom, Teams czy Google Meet.